Mire eljön a tinédzserkor, a szülőket már legalább egy éve rendszeresen kiveri a hideg veríték, ha rágondolnak mi fog történni. Sokan reménykednek, hogy nagyobb konfliktusok nélkül átvészelik majd azt a pár évet, mások pedig alkohollal és kábítószerrel átitatott katasztrófahelyzeteket vízionálnak és előre felíratják a nyugtatót arra a négy-öt-hat-kit tudja hány évre. Egy dolog mindkét esetben közös. A szülők aggódnak. Féltik a csemetét, hogy mi lesz, ha kikerül az irányításuk, a felügyeletük alól, milyen hatások érik majd, azokra hogyan reagál és egyáltalán milyen ember lesz belőle?
A tinédzserkor amellett, hogy olyan, mint a zsákbamacska – fogalmunk sincs mi fog kisülni belőle –, nagyon fontos a felnövő gyerek életében. Igen, sokszor konfliktusokkal teli, sokszor idegesítő és szinte mindig próbára teszi a szülők türelmét és önérzetét, de emellett egy páratlan lehetőség is arra, hogy valóban megnézzük ki is bújik elő abból az édes, csokoládémaszatos háromévesből, akit annyira imádtunk. Tudom, hogy nem könnyű a problémákról levenni a fókuszt és őszintén, pont mintha először látnánk, ránézni a cseperedő felnőttre, aki a lakásunkban él. Mégis nagyon fontos! Ugyanis, ha valami miatt nem tudtunk neki elfogadó környezetet teremteni kiskorától kezdve, ahol szabadon kifejezhette magát, akkor ez az utolsó alkalmunk arra, hogy segítsünk a valódi egyéniségének előbújni. Lehet, hogy ez belső konfliktusokkal, szégyenérzettel, kudarcérzettel jár, mert a lányunk mondjuk imádja a feketét és a metálzenekarokat, mi pedig nem tudjuk másban elképzelni, mint virágos kisruhában egy hangversenyen, az is lehet, hogy a fiúnkat keményebbnek és sportosabbnak szeretnénk, de őt inkább a kortárs irodalom köti le és nem a labdajátékok. Akkor is meg kell tennünk.
Ebben a korban van az a pont, amikor legkésőbb le kell számolnunk azzal a meggyőződéssel, hogy mi tudjuk mi a legjobb a gyereknek, majd jól megmondjuk neki és a helyes irányba tereljük. Vennünk kell a fáradtságot, hogy megismerjük őt és kommunikáljuk felé, hogy elfogadjuk a személyiségét olyannak, amilyen.
Ha ezt elmulasztjuk, akkor három dolog történhet hosszútávon:
A tinédzserkor sem a szülőnek, sem a gyereknek nem könnyű, de tudnunk kell, hogy döntő mérföldkő abban, hogy milyen lesz a kapcsolatunk a felnőtt gyermekünkkel. Csak akkor fogunk tudni egészséges, mély és szeretetteli kapcsolatot kialakítani, ha megértjük őt, nyitottak vagyunk rá, hogy megismerjük és képesek vagyunk feladni az élete és az egyénisége feletti kontrollt. Természetesen, ha valami teljesen őrült dolgot csinál vagy veszélyeztet másokat esetleg önmagát, akkor közbe kell lépni, de igyekezzünk a valós kockázatot érzékelni és nem túlértékelni, túllihegni a helyzeteket. Figyeljünk oda az apró jelekre, ne feltételezzük, hogy már jól ismerjük őt, igyekezzünk meglátni az egyéniségét, legyünk empatikusak és hallgassunk a szívünkre amikor “a zsákból előbújik a macska”!