Ugye sok Hollywood-i filmből ismerős a mondat, amit hősként elhunyt apák gyermekeinek szoktak mondani vagy amit a haldokló anya mond a gyermekének a drámai pillanatokban: “Fiam/lányom, vigyázz édesanyádra/édesapádra!”? Ilyenkor egy gyereket bízunk meg azzal, hogy egy felnőtt gondját viselje. Belegondolunk egyáltalán, hogy normális-e ez? Mi megtennénk azt a saját hat-tíz-tizenöt éves gyermekünkkel, hogy rábízunk egy másik embert? Egy felnőttet? Mi több, a saját szülőjét? A szülőt, akinek az a feladata, hogy fizikai és érzelmi biztonságot nyújtson a gyermeknek? Ugye, így megvizsgálva a kérdést már nem is tűnik annyira normálisnak a dolog. Nyilván a filmekben ezek a kissé hatásvadász jelenetek elférnek, de jó, ha tisztában vagyunk azzal, hogy a való életben egy ilyen mondattal hatalmas terhet rakunk egy kisember vállára. Hiszen ő még csak most tanulja a világot, most próbál eligazodni benne és mi egyből egy másik ember életéért, jólétéért is felelőssé tesszük.
A legtöbb szülő nem megy el odáig, hogy kimondja ezt, hiszen érzi, hogy valahol nagyon nincsen rendben a felelősség gyerekre tolása. Meglepődnénk, ha látnánk, hogy ennek ellenére mennyi gyerek parentifikálódik, vagyis áll be az apa vagy az anya helyére a másik szülő partnereként. Gyakran megtörténik ez olyankor is, amikor a “helyettesített” szülő még él, de valami miatt a gyerek úgy érzi, nem képes felelős partnerként és társként funkcionálni. A párkapcsolatnak megvannak a maga funkciói, ilyen például a lelki és a testi intimitás, a gondoskodás, az utódnemzés, stb. Az általánosan elfogadott funkciókon kívül, minden embernek vannak egyéni igényei is, amelyek a gyermekkori sérülésekből és az akkor tanult mintákból tevődnek össze. Ha valaki ezeket az igényeket hosszú távon nem képes kielégíteni a párkapcsolatában és nem is végez önismereti munkát, amelynek segítségével meg tudja gyógyítani a gyermekkori traumáit, akkor egy vagy akár több párkapcsolati funkciót kihelyezhet más emberekkel való kapcsolatába. Ilyen például, amikor a szexualitás hiánya miatt keres valamelyik fél egy harmadik embert vagy, amikor valaki a párjával nem beszéli meg az érzéseit, hanem mondjuk csak a barátnőjével. Az első esetben a szexualitás, a testi intimitás, a másodikban pedig a lelki intimitás helyeződött ki. Olyan is létezik, hogy a gondoskodásunkat teljes mértékben valaki másra irányítjuk – például a beteg édesanyánkra –, a párunk pedig elhanyagoltnak érzi magát. A felsorolt helyzetek mellett a válás, a szülő függősége, betegsége, a gyász olyan helyzetek, amik gyakran vezetnek a gyerek parentifikációjához.
Ha ugyanis egy gyerek úgy érzi az egyik szülő gyenge, hiányt szenved, boldogtalan, akkor hajlamos elkezdeni “segíteni”, belefolyni a dologba, energiát és figyelmet tenni abba, hogy az a szülő jobban érezze magát. Fontos tudni, hogy a gyerekek ezt szeretetből teszik és nem azért, hogy bárkit megbántsanak. Egyszerűen az ő eszközeikkel igyekeznek javítani a helyzeten. Ezért azonban nagy árat fizet az egész család.
Ha a fentiek közül valamelyik esetben a saját életünkre ismerünk, akkor érdemes családállítással vagy más módon kideríteni valóban ez-e a helyzet. Ha igen, ideje visszaadni a nem ránk tartozó felelősséget és meggyógyítani a szüleinkkel való kapcsolatunkat, mert az a tapasztalatom, hogy így hatalmas energiatartalékaink szabadulnak fel és végre nyitottá válhatunk egy egészséges párkapcsolatra is.